Leki wazokonstrykcyjne przeznaczone do nosa

Aby rozwiązać problem niedrożnego nosa stosuje się leki wazokonstrykcyjne, powszechnie określane mianem „produktów udrażniających nos”. Produkty udrażniające działają na rozszerzone naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, w której zachodzi proces zapalny, redukując jej objętość (wazokonstrykcja).
Powoduje to zmniejszenie niedrożności i umożliwia lepsze oddychanie przez pewien czas. Z uwagi na swój mechanizm działania nie powinny być stosowane w długim okresie czasu. W szczególności o korzystaniu z leków udrażniających nos przez pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia (przede wszystkim z nadciśnieniem) każdorazowo powinien wypowiedzieć się lekarz.
Nie zaleca się stosowania leków wazokonstrykcyjnych u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Są one natomiast dozwolone w ciąży i okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

 

Leki kortyzonowe

Działają, redukując stan zapalny poprzez zablokowanie zarówno mediatorów zapalenia, jak i zwiększoną aktywność komórek układu odpornościowego wywołaną alergią.
Są wydawane z przepisu lekarza i stanowią ważny środek w leczeniu chorób alergicznych.

 

Leki antyhistaminowe

Odwracają działanie histaminy, jednej z głównych substancji odpowiadających za reakcje alergiczne. Leki o szybkim działaniu, przydatne w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Często stosowane w połączeniu ze sprayami do nosa.

Aboca