Grintuss

Leki wazokonstrykcyjne przeznaczone do nosa

Aby rozwiązać problem niedrożnego nosa stosuje się leki wazokonstrykcyjne, powszechnie określane mianem „produktów udrażniających nos”. Produkty udrażniające działają na rozszerzone naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, w której zachodzi proces zapalny, redukując jej objętość (wazokonstrykcja).
Powoduje to zmniejszenie niedrożności i umożliwia lepsze oddychanie przez pewien czas. Z uwagi na swój mechanizm działania nie powinny być stosowane w długim okresie czasu. W szczególności o korzystaniu z leków udrażniających nos przez pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia (przede wszystkim z nadciśnieniem) każdorazowo powinien wypowiedzieć się lekarz.
Nie zaleca się stosowania leków wazokonstrykcyjnych u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Są one natomiast dozwolone w ciąży i okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Leki kortyzonowe

Działają, redukując stan zapalny poprzez zablokowanie zarówno mediatorów zapalenia, jak i zwiększoną aktywność komórek układu odpornościowego wywołaną alergią.
Są wydawane z przepisu lekarza i stanowią ważny środek w leczeniu chorób alergicznych.

Leki antyhistaminowe

Odwracają działanie histaminy, jednej z głównych substancji odpowiadających za reakcje alergiczne. Leki o szybkim działaniu, przydatne w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Często stosowane w połączeniu ze sprayami do nosa.

Aboca Grintuss